Vánoční a adventní trhy
Velký průvodce vánočními trhy v České republice i zahraničí.
Rychlý výběr: Vyberte zemi
Historie vánočních trhů
Vánoční trhy jsou pouliční trhy spojené s oslavou Vánoc konající se v období adventu.
Původ vánočních trhů sahá až do středověku, kdy se z Německa a Rakouska postupně rozšířily do celého světa. Trhy se konaly ve většině větších měst. Jejich začátek připadal na druhou neděli před vánočními svátky a trhy poté trvaly minimálně čtrnáct dní. Byly vnímány jako velká společenská událost, na níž se setkávali přátelé a známí.
Nejvěhlasnější byly vánoční trhy v Londýně, Drážďanech, Berlíně, Petrohradě a Dijonu. Vyhlášené však byly i pražské trhy, které se zpočátku pořádaly pouze na Staroměstském rynku a až postupem času se rozšířily i na ostatní rynky.
Mezi první vánoční trhy patřily Vídeňské trhy, které se konají od roku 1294, trhy ve městě Budyšín v roce 1384 a Drážďanské trhy, jež mají tradici od roku 1434.
Vše od sladkostí až po sekyrku
Na vánočních trzích se dalo pořídit téměř vše – jídlo, pití, sladkosti, předměty denní potřeby, nástroje, postroje pro koně, zvířata nebo vánoční předměty, jako například dřevěný betlém.
Betlémy se daly koupit také vyrobené z chleba – ze směsi připravené z žitné mouky, dřevěných pilin a klihové vody. V té době měla betlém téměř každá domácnost, avšak vánoční stromeček si oproti tomu mohly dovolit pouze bohaté rodiny.
Na Staroměstském náměstí prodávali čeští, rakouští a němečtí hračkáři a loutkáři nejrůznější hračky a loutky. Velmi oblíbené byly hračky, které se daly sníst. Byly vyrobené ze špejlí, sušeného ovoce, papíru a marcipánu.
Pouliční umělci
Zábavu na adventních trzích zajišťovali kejklíři, akrobaté, žongléři, pouliční zpěváci a hudebníci. Zpívali náboženské, lidové, světské i sladkobolné písně, přičemž vystoupení bývalo doplněno hrou na harfu, flašinety a obrázky znázorňujícími děj písní. K baladám si bylo možné zakoupit tištěné texty a zpívat spolu s umělci.
Další atrakce
Některá loutková divadla hrála příběh o narození Ježíška. Na Staroměstském náměstí bylo možné sledovat v podání loutkových divadel také tragédii o doktoru Faustovi, kterého odnesl čert.
Oblíbenou atrakcí tehdejších trhů byly i střelnice a muzea kuriozit. V muzeích si lidé mohli prohlédnout například sloní a lví muže, mořské panny nebo se zeptat na svou budoucnost jasnovidky.
Vánoční trhy dnes
Vánoční trhy měly původně sloužit k tomu, aby se lidé na začátku zimy zásobili potravinami, teplým oblečením a dalšími věcmi, které jsou potřeba pro přečkání dlouhé zimy. Dnes jsou vánoční trhy místem, kam zajdeme s blízkými lidmi nasát trochu předvánoční atmosféry, koupit na stáncích drobnosti pro své blízké, zahřát se horkým punčem nebo svařeným vínem a dát si něco dobrého k jídlu.
Neopakovatelnou atmosféru vánočních trhů si můžete vychutnat na mnoha místech v Evropě:
Vánoční trhy v České republice
V Čechách jsou vánoční trhy ve znamení osvětlených stánků, koled, vůně skořice, trdelníků a opékajícího se masa a klobásek. Na stáncích můžete kromě různých pochutin koupit jmelí, vánoční dekorace a dárky. Vánoční trhy se konají ve všech větších městech, přičemž největší vánoční trhy můžete navštívit v Praze.
Vánoční trhy na Slovensku
Chcete zažít vánoční atmosféru bratrů Slováků? Vyzkoušejte slovenské vánoční trhy v Bratislavě, Trenčíně, či v Košicích. Těšit se můžete na tradiční lahůdky ze slovenské kuchyně, sýrové speciality, koláče, bramboráky a masové výrobky. Doporučujeme také ochutnat medovinu, či teplé nápoje bez alkoholu.
Vánoční trhy v Polsku
Na polských vánočních trzích si pochutnáte na dobrotách, které u nás jen tak nenajdete. Doporučujeme například vyzkoušet vyhlášené zapiekanki – jedná se o zapečenou veku plněnou sýrem, masem, zeleninou a houbabi. Mezi nejkrásnější trhy v Polsku dle turistů patří ty v Krakově a Vratislavi.
Vánoční trhy v Německu
Vůně německých lahůdek a svařeného vína vás přivítá na adventních trzích v Německu. Nádherně vyzdobená města si zajisté užijí i vaše ratolesti. Stačí se jen rozhodnout, zda navštívíte adventní trhy v Berlíně, Drážďanech či Norimberku.
Vánoční trhy v Rakousku
Rakouské vánoční trhy mají tradici dlouhou několik set let. V dochovaných záznamech se dočteme o trzích v patnáctém století v Salzburgu, kde již v té době bylo možné sehnat nejrůznější zboží. V sedmnáctém století vznikl trh jménem Nikolaimarkt, který se otevřel vždy dva týdny před svátkem svatého Mikuláše. Mohli jste na něm sehnat různé řemeslné výrobky, figurky a pochutiny. Vánoční trhy se zde přestaly pořádat v roce 1932. Obnoveny byly až v roce 1974 a od té doby se již konají pravidelně.