Svatý Mikuláš

Kdy chodí čert s Mikulášem a proč vznikla tato tradice?

V Česku se už po mnoho let pořádá tzv. mikulášská nadílka neboli Mikuláš. Ten se každoročně koná v předvečer svátku sv. Mikuláše, tedy 5. prosince. Všechny děti tak netrpělivě celý den čekají, než je Mikuláš přijde navštívit. Mikuláše, který je oděn do biskupského oděvu s dlouhými bílými vousy většinou po světě doprovází anděl a čert. Andělé hodným dětem, které jim zazpívají písničku nebo zarecitují krátkou báseň, rozdávají dárky a čerti naopak trestají děti neposlušné. Všechny rodiny však Mikuláš osobně navštívit nemůže, a proto se nemůžeme divit, že v některých rodinách děti svou mikulášskou nadílku najdou za oknem.

Podle dávné legendy se traduje, že v dávných dobách žil jeden šlechtic, který měl 3 dcery. Aby si vydělal nějaké peníze a navíc zajistil dcerám věno, chtěl své dcery prodat do nevěstince. Mikuláš to všechno viděl a chtěl dívkám pomoci, proto jim přes okno hodil každé měšec zlaťáků, aby do nevěstince nemusely. Jde však pouze o legendu, skutečný Mikuláš byl muž, který žil v Myře a roku 300 se stal biskupem. Během celého svého života se Mikuláš snažil pomáhat druhým a nespravedlivě odsouzeným, byl velice štědrý a hodný a snažil se bránit svou víru. Mikuláš je dnes jedním z nejvíce uctívaných svatých v celém křesťanství.

Svatý Mikuláš je uctíván jako patron dětí, obchodníků, námořníků, vězňů, studentů a dokonce i prostitutek. Ve Spojených státech se Mikuláš stal předlohou k vytvoření postavy Santa Clause.

Zanechat komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *