Štědrý den

Štědrý den je pro mnohé z nás nejkrásnějším dnem v roce. Celá rodina se sejde pohromadě u slavnostní večeře, zdobí se stromeček, rozbalují dárky, zpívají koledy a plní se různé vánoční tradice.

Štědrý den nastává vždy 24. prosince. Tento den začíná obvykle tím, že rodina společně přinese do pokoje buďto živý nebo umělý stromeček a spoustu blýskavých ozdob a začnou ho společně strojit, aby z obyčejného stromečku vyčarovali stromeček vánoční. V některých rodinách se však stromeček zdobí i o několik dní dřív. Vánoční stromeček patří v Česku mezi poměrně nové tradice. Poprvé se v českých měšťanských rodinách objevil ve 40. letech 19. Století. Tehdy se však zdobil jen přírodními materiály, jakými jsou například výrobky ze dřeva, perníku či pečiva.

K večeru se celá rodina začne postupně připravovat na slavnostní Štědrovečerní hostinu. Ten, kdo se celý den postil, uvidí těsně před večeří zlaté prasátko, symbol štědrosti. Večeře by měla začínat tradiční polévkou a jako hlavní jídlo by se měla podávat ryba nebo maso. Každá rodina má ovšem své vlastní tradice, a tak se v dnešní době v každé rodině jí polévka jiná a místo kapra se ve většině rodin jedí řízky. Kapr se do Česka dostal z Rakouska přibližně v polovině 19. Století. Tradiční bramborový salát si však u nás našel oblibu až během 2. Sv. války.

Po Štědrovečerní večeři se celá rodina odebere ke stromečku, kde se slavnostně rozbalují dárečky. Svůj dárek však pod stromečkem najde jen ten, kdo byl celý rok hodný. Ježíšek totiž neobdaruje jen tak někoho.

Zanechat komentář
  1. já bych sem ještě prosím dodalaže by se o štědrovečerní večeři nemělnikdo odejít od stolu alenevím proč nevíte proč..???

  2. to Lenka: Co se týče odcházení od stolu, říká se, že kdo od stolu během večeře odejde do roka zemře.

  3. Myslím, že všichni víme, jak se slaví Vánoce. Ale není zde nic z druhého pohledu. Vám nepřijde moc velká náhoda, že jsme se širou náhodou octli zrovinka ve slunečné soustavě, ani moc blízko, ani moc daleko, že tady je zrovinka voda a vzduch, že z ničeho nic se objevily buňky…Přijde mi mnohem pravděpodobnější, že svět stvořil Bůh.

  4. Miluji vánoce jsou mím oblíbeným svátkem roku můžete mi prosím poradit jakými barvami ozdobit vánoční stromeček. Přeji všem veselé vánoce aštasný nový rok.

  5. Podle mě červenou, zlatou, stříbrnou a nebo i modrou, taky záleží na tom aby se ti to líbilo. ;)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *