Advent

Co je to advent a kdy začíná? Jaké jsou adventní neděle?

Jako advent se označuje období posledních 4 týdnů před Vánocemi. Je to tedy období plné těšení a očekávání. Advent je důležitý především pro věřící, kteří každoročně oslavují příchod svého Spasitele. Křesťané v této době chodí mnohem častěji do kostela a tam zpívají písně na ranních mších. V dřívějších dobách byla adventní doba dobou půstu, ten křesťané svým způsobem drží do dnes, ale na rozdíl od svých předků nehladoví, pouze se snaží stravovat střídmě.

Advent tedy trvá čtyři týdny. Každou adventní neděli by se měla postupně zapálit jedna svíčka na adventním věnci, jako symbol přicházejících Vánoc. Adventní věnec je většinou vyroben z jehličnatých větví a ozdobený čtyřmi svícemi a přírodními ozdobami.

Pro děti pak advent znamená také jistou tradici. První adventní neděli by totiž každé dítě mělo dostat svůj vlastní čokoládový kalendář s 24 okénky naplněnými čokoládovými kostičkami. Každý den až do Štědrého dne pak otevírají jedno okénko, a tím se jím zkrátí doba čekání na Ježíška.

V současné době se jednotlivé adventní neděle označují jako železná, bronzová, stříbrná a zlatá. Toto označení však s křesťanskou tradicí nemá vůbec nic společného, jde jen o komerční označení. Cílem tohoto označení, tak je pouze podpořit zákazníky k nakupování vánočních ozdob a potravin. V době adventu tak na nás často ze všech stran doráží nákupní šílenství. Každý se totiž v této době snaží pořídit ideální dárek pro své blízké, až se mnohdy na pravý a skutečný význam Vánoc úplně zapomíná.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *