SuperSuper GRRGRR

Vánoční půst

Jednou ze známých vánočních tradic je také štědrovečerní půst. Za starých dob se vánoční půst dodržoval po celý advent. Nedodržoval se však až tak přísně, jako například před Velikonocemi. Lidé jen museli nahrazovat maso rybami, ovocem, sýry či pečivem a na Štědrý den se jedlo pouze jednou za celý den. Ráno se tedy vůbec nesnídalo, v poledne bylo dovoleno sníst nanejvýš zelnou polévku, a pak už se jen čekalo na hlavní štědrovečerní hostinu, kde se všichni dosyta najedli.

Dnes se vánoční půst v rodinách už skoro vůbec nedodržuje, a když ano, dodržují ho především děti, které se těší, že uvidí tradiční zlaté prasátko. To se podle legendy zjeví a proběhne po stěně každému, kdo dokáže celý den nejíst a vzdát se tak vánočního cukroví, sladkostí i jiných dobrot, a to až do doby než na nebi vyjde první hvězdička, a tím začne i slavnostní večeře.

Prase bylo v dřívějších dobách údajně považováno za symbol slunce. O zimním slunovratu, kdy se podle kalendáře slaví křesťanské Vánoce a dny se opět začínají zkracovat a slunce se tak ujímá své vlády, by se prasátko mělo blížit ke všem domům a obcházet rodiny, které ho chtějí pohostit. Díky slunci tedy vznikla pověst o zlatém prasátku a jeho příteli svatém šprechovi, který dětem večer provrtal bříška, aby se přesvědčil, že celý den opravdu nic nesnědly a prasátko se jim tedy mohlo opravdu objevit.

Pokud se domníváte, že celodenní půst není pro Vaše tělo zdravý, protože odevšad slýcháte, že všichni odborníci člověku doporučují, aby si jídlo rozdělil do pěti menších porcí a ty pak jedl průběžně celý den, nemusíte se ničeho obávat, i doktoři totiž přiznávají, že jednodenní půst zdraví člověka nijak neovlivní a navíc se celé tělo jednou za rok dobře pročistí.

Zanechat komentář
  1. Půst dodržuji každý rok a teprve minulý rok jsem zahlédla zlaté prasátko :-)

  2. Chci se jen poptat,kdyz mate v nadpise TopVanoce usuzuji,ze ceske a tak mi vrta hlavou,proc mate u toho santu?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *