Příběh hvězdy betlémské

Byla betlémská hvězda skutečná nebo se jedná jen o pouhý mýtus? Vymysleli si hvězdu již naší předkové nebo je na jejím zjevení přeci jen něco pravdivého?

 

Tři králové

Betlémskou hvězdu známe především z příběhu o třech králích, kteří spěchali do Betléma, aby se poklonili novému králi a spasiteli židovského národa. Tři zcela rozdílní králové se vydali na společnou pouť, kde je doprovázela betlémská hvězda, která jim ukazovala správnou cestu. Prvním králem byl Baltazar, kterého charakterizoval zelený turban a zlatá nádobka na kadidlo. V ruce držel žezlo a byl nejmladší ze tří králů. Druhým králem byl Kašpar, který představoval krále z afrického kontinentu, měl tmavou pleť, široké orientální kalhoty, turban a v ruce držel myrtu. Třetím králem byl poté Melichar, který měl symbolizovat Evropana. Klečel na jednom koleni a měl na hlavě korunu.

 

Vědecké vysvětlení betlémské hvězdy

Podle obecných předpokladů se Ježíš narodil přibližně 1 až 7 let před n. letopočtem. Dosvědčuje to i fakt, že král Herodes umřel krátce po zatmění Měsíce. Zatmění proběhlo ve 4 před n. l., ale také v prosinci rok před naším letopočtem. Betlémská hvězda tedy mohla představovat unikátní výjev. V roce 1603 přišel vědec Johannes Kepler k zajímavému zjištění. Napadlo ho, že by touto betlémskou hvězdou mohla být konjunkce Jupitera se Saturnem. K těmto konjunkcím tehdy došlo hned několikrát, a to v letech 7 př. n. l, 3 a 2 roky před naším letopočtem. Přesné datum je však bohužel stále předmětem dohadů.

 

Kometa

Většina lidí stále věří v to, že betlémská hvězda není nic jiného než Haleyova kometa. Ta se tradičně zobrazuje i nad malovaným lidovým betlémem. Tato teorie však není možná díky porovnání vesmírných těles a astrologie vůbec.

 

Teologické vysvětlení betlémské hvězdy

Podle předpokladů se nemuselo jednat přímo o hvězdu, ale o úkaz podobný oblaku z druhé knihy Mojžíšovy. V každém případě je světlo považováno za součást zázraku, který dokazuje narození Božího syna.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *