Kdy začíná advent?

Jaké jsou termíny pro letošní advent? Zobrazte si aktuální přehled adventních nedělí.

Období Adventu a dny plné čekání na Štědrý den si každý z nás krátí jinak. Někteří nakupují poslední vánoční dárky, někteří pečou cukroví a zdobí perníčky, jiní zas poslouchají koledy, a přitom otvírají každé ráno okénko na čokoládovém kalendáři. Předvánoční veselí si prostě každý vychutnává po svém. Kdy ale tato krásná doba plná nezaměnitelné sváteční atmosféry letos započne? Advent 2022 začíná v neděli 27. listopadu.

 

Adventní neděle v roce 2022 – přehled
První adventní neděle 2022 (železná) 27. listopadu
Druhá adventní neděle 2022 (bronzová) 4. prosince
Třetí adventní neděle 2022 (stříbrná) 11. prosince
Čtvrtá adventní neděle 2022 (zlatá) 18. prosince

 

První adventní neděle je označována jako železná. V tento den by se podle tradice měla v každé domácnosti zapálit první svíčka na adventním věnci. Protože Advent trvá celkem 4 týdny, musí mít zákonitě i své čtyři sváteční neděle. Jako další po železné tedy následuje bronzová, pak stříbrná a nakonec zlatá. Označení adventních nedělí však nemá s náboženstvím ani jinými vánočními zvyky nic společného. Je to zkrátka jen novodobý způsob, jak od sebe jednotlivé neděle odlišit. V neděli před Štědrým dnem už by na adventním věnci měly hořet všechny čtyři svíce najednou a osvětlovat tak tváře celé rodiny během slavnostní večeře.

TIP: Návod jak si vyrobit svůj vlastní adventní věnec.

 

Historie Adventu

Nejstarší dochovaná zmínka o adventním čase sahá až na konec 4. století. Advent v té době trval až do 6. ledna a měl podobu jakéhosi církevního půstu. Pravoslavná církev některé tyto staré zvyklosti dodržuje až dodnes.

 

Současnost

Adventní doba je v dnešních dnech spojená hlavně s vánočními přípravami a všeobecným předvánočním shonem. Období adventu je ale také ve většině měst spojeno s mnoha kulturními akcemi, koncerty, divadly nebo oblíbenými vánočními trhy. K adventnímu období pak neodmyslitelně patří i den sv. Mikuláše, kterého vždy jako pomocníci doprovázejí čert a anděl. Společně obcházejí město za městem a zjišťují, které děti byly letos doma hodné a které celý rok zlobily.

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasovalo: 619

Jeden komentář

Zanechat komentář
  1. Na advent se vždy celá rodina strašně těšíme! Jak já už se těším na svátky…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *