SuperSuper HahaHaha WOWWOW GRRGRR

Kdy začíná Advent 2019?

Období Adventu a dny plné čekání na Štědrý den si každý z nás krátí jinak. Někteří nakupují poslední vánoční dárky, někteří pečou cukroví a zdobí perníčky, jiní zas poslouchají koledy, a přitom otvírají každé ráno okénko na čokoládovém kalendáři. Předvánoční veselí si prostě každý vychutnává po svém. Kdy ale tato krásná doba plná nezaměnitelné sváteční atmosféry letos započne? Advent 2019 začíná v neděli 1. prosince.

 

První adventní neděle je označována jako železná. V tento den by se podle tradice měla v každé domácnosti zapálit první svíčka na adventním věnci. Protože Advent trvá celkem 4 týdny, musí mít zákonitě i své čtyři sváteční neděle. Jako další po železné tedy následuje bronzová, pak stříbrná a nakonec zlatá. Označení adventních nedělí však nemá s náboženstvím ani jinými vánočními zvyky nic společného. Je to zkrátka jen novodobý způsob, jak od sebe jednotlivé neděle odlišit. V neděli před Štědrým dnem už by na adventním věnci měly hořet všechny čtyři svíce najednou a osvětlovat tak tváře celé rodiny během slavnostní večeře.

 

Historie Adventu

Nejstarší dochovaná zmínka o adventním čase sahá až na konec 4. století. Advent v té době trval až do 6. ledna a měl podobu jakéhosi církevního půstu. Pravoslavná církev některé tyto staré zvyklosti dodržuje až dodnes.

 

Současnost

Adventní doba je v dnešních dnech spojená hlavně s vánočními přípravami a všeobecným předvánočním shonem. Období adventu je ale také ve většině měst spojeno s mnoha kulturními akcemi, koncerty, divadly nebo oblíbenými vánočními trhy. K adventnímu období pak neodmyslitelně patří i den sv. Mikuláše, kterého vždy jako pomocníci doprovázejí čert a anděl. Společně obcházejí město za městem a zjišťují, které děti byly letos doma hodné a které celý rok zlobily.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *