Házení střevíce

Všichni naši předkové věřili na tajemnou a kouzelnou moc Štědrého večera. Proto ke Štědrému dni dnes patří mnoho zvyků, věšteb, tradic i pověr. Jednou z nich je i starodávná dívčí tradice – tzv. házení střevíce. Tato tradice se uctívala vždy především na vesnicích a vsích, dnes se však téměř úplně vytratila, a tak tento zvyk dodržuje jen velmi málo rodin. Chcete se i Vy přidat mezi ně?

Házení střevíce mělo všem mladým svobodným dívkám prozradit, jestli se v příštím roce vdají nebo zase zůstanou celý rok na ocet. Všechny svobodné dívky v rodině, které to chtěly zjistit si tak postupně vzaly do pravé ruky svůj střevíc a postavily se zády k domovním dveřím. Pak střevíc hodily přes hlavu ke dveřím a podle jeho směru pak určily svou věštbu. Pokud byl střevíc otočen svou špičkou ke dveřím, znamenalo to, že se dívka do roka vdá a odejde z domu. Když však byl střevíc otočen svou špičkou ode dveří, znamenalo to, že dívka ženicha nepotká a zůstane celý rok doma.

Pokud se tedy chcete zeptat svého osudu, zdali budete v příštím roce strojit svatbu s ženichem Vašich snů, pak vyzkoušejte o Štědrém dni i Vy tuto tradici.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *