Ježíšek

Každý rok u nás tisíce dětí i dospělých netrpělivě očekává příchod Ježíška a bohatou nadílku pod stromečkem. Kdo je ale vlastně ten Ježíšek?

Odkud vůbec pochází Ježíšek? A proč nám každý rok nosí dárky právě na Štědrý den?

 

Legenda o narození Ježíška

Podle dávného biblického příběhu, se Ježíšek narodil ve městě Betlémě. Právě do tohoto města se vydali jeho rodiče Marie a Josef poté, co římský císař vyhlásil sčítání lidí a majetku, kvůli vybírání daní. Aby sčítání proběhlo hladce, musel se každý hlásit ve městě, ze kterého pocházel. Ve městě Betlémě však té noci nebyl jediný volný nocleh, a tak se Marie a Josef na noc uchýlili v salaši nedaleko městských bran. Právě zde také Marie v noci porodila svého syna Ježíše. Namísto do kolébky ho po narození umístila do jesliček, které byly do té doby určeny pouze ke krmení dobytka. Jako první se o narození Ježíška dozvěděli pastýři, kterým se zjevil anděl a zvěstoval, že se právě narodil spasitel. Pastýři se tedy ihned vydali na cestu, aby se svému novému králi poklonili. Z východu i s cennými dary přišli do Betléma 3 mudrcové, kterým cestu ukazovala zářící hvězda. Tito mudrcové neboli také Tři králové přinesli Ježíškovi myrhu, kadidlo a zlato. O narození krále se však dozvěděl také král Herodes Veliký, který se o svůj trůn nehodlal dělit, a tak nechal zavraždit všechny chlapce narozené v Betlémě. Josefovi a Marii se naštěstí podařilo včas utéct do Egypta, ze kterého se vrátili až po Herodově smrti.

TIP: Přečtěte si také příběh hvězdy betlémské.

 

Ježíšek a dárky

Tradice, že dárky nosí během Vánoc právě Ježíšek, se vyskytuje pouze ve středoevropských zemích. Jedná se tedy hlavně o Česko, Maďarsko, jižní Německo, Rakousko, Slovensko, Švýcarsko, některé části Chorvatska, Slovinsko, jižní Tyrolsko a Lichtenštejnsko. Dárky se začaly dětem v rodinách dávat někdy na začátku 19. století, a to zejména v měšťanských rodinách. Pomalu pak začal vznikat také zvyk zdobení vánočních stromečků a vzájemné oplácení dárků mezi dospělými. České Němce, kteří žili v Sudetech, podle dochovaných informací obdarovával dárky tzv. Christkind neboli dítě Kristus. Měl však prý velmi nevyzpytatelnou povahu a někdy prováděl různé žerty, které se však jeho obětem vůbec nezamlouvaly.

TIP: Podívejte se, jak napsat dopis Ježíškovi.

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Hlasovalo: 114

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *