Vánoce v Americe

Jak se slaví Vánoce v USA a jaké mají tradice?

I když v Americe připadá Štědrý večer stejně jako u nás už na 24. prosince, za první den Vánoc se považuje až 25. prosinec, kdy se hned po probuzení začnou rozbalovat vánoční dárky. Celá rodina se ještě v pyžamech sejde u vánočního stromečku a celé dopoledne se všichni společně radují z nových dárečků. Po rozbalení dárků se pak všichni převléknou do slavnostního oblečení a začíná se s vařením vánočních pokrmů.

 

Zajímavosti:

  • vánoční stromeček ve Washingtonu rozsvěcí slavnostně sám prezident USA, a to za pomocí speciálního tlačítka
  • v Bostonu je velmi populární zpívání koled, doprovázené zvoněním zvonků
  • na Havaji Santa Claus přijíždí na lodi
  • Američané ročně za výzdobu a osvětlení svých domů utratí více než 120 miliard Kč
  • tradičními vánočními barvami jsou zlatá, červená a zelená, přičemž zelená symbolizuje život, červená krev Ježíše Krista a zlatá světlo a bohatství
  • prvním americkým státem, který přijal Vánoce, byla v roce 1836 Alabama

 

Santa Claus

Jak jistě víte, v Americe nenosí dárky dětem Ježíšek, ale obtloustlý chlápek jménem Santa Claus. Tento neodmyslitelný symbol Vánoc se ve Spojených státech narodil někdy po roce 1860. Své jméno dostal Santa Claus po svatém Mikuláši, který rovněž nosil plášť a byl stejně baculatý. Holanďané importovali do Ameriky postavu Santy Clause již v 17. století, symbolem Vánoc se však stal až poté, co ho spisovatel Irving Washington zmínil v jedné ze svých knih. Po roce 1863 pak Santa Claus dostal i svůj tradiční červený oblek, dýmku a soby. Původně bylo sobů 8 a samozřejmě má každý sob také své jméno: Dasher, Dancer, Prancer, Vixen, Comet, Cupid, Donner, Blitzen. V dnešní době je již sobů 9, protože se ke spřežení přidal Rudolph, který soby vede, díky svému červenému svítícímu nosu.

 

Jídlo

Tradičním štědrovečerním pokrmem je snad po celých Spojených státech pečený krocan s nádivkou a šunka. V různých regionech ale samozřejmě najdete také různá jídla. Proto můžete narazit například na domácnosti, kde mezi tradiční vánoční jídla patří pečená husa s červeným zelím, langusty, vepřová pečeně nebo salát z mořských plodů.

 

USA vs. Evropa

Evropské Vánoce působí proti těm americkým opravdu velmi skromně. I když totiž v USA rozhodně jako svátek vede Den Díkůvzdání, Vánoce nezůstávají s oslavami a přípravami nijak pozadu. Všechny domácnosti zdobí nejen vánoční stromeček a vnitřek svého domu, ale také domy, zahrady a předzahrádky a často dokonce celé ulice. Vidět tak můžete obrovské svítící sněhuláky, létajícího Santa Clause, dřevěné betlémy nebo sochy vytesané do ledu.

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Hlasovalo: 123

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *