Před Vánoci, v době adventu, se ve většině domácností každou adventní neděli zapaluje svíčka na adventním věnci. Svíčky odpočítávají týdny, které do Vánoc zbývají. Adventní věnec je krásnou tradiční vánoční dekorací. Přináší do našich domovů hřejivé kouzlo blížících se Vánoc. Můžeme ho pověsit na vstupní dveře, zavěsit v místnosti na stuhy, umístit na širší parapet, komodu nebo na slavnostně prostřený stůl.
Klasický adventní věnec má obvykle podobu věnce z chvojí se čtyřmi svícemi. Může však být vyroben z rozličných materiálů a mít takovou podobu, aby vyhovoval vašemu vkusu a stylu interiéru. Každou adventní neděli se na adventním věnci zapaluje další svíčka, až nakonec v poslední adventní neděli budou hořet všechny čtyři.
Víte, co adventní věnec symbolizuje a jak si vyrobit klasický, perníkový či netradiční věnec?
Co vás zajímá?
Historie, aneb proč máme adventní věnec?
Věnce ze zelených rostlin a svíčky se v Evropě začaly používat ještě dříve než se ve většině, především křesťanských domácností, staly tradicí. Tato tradice byla založena až v 19. století v Hamburku německým protestantským teologem J. H. Wichernem. Založil školu pro chudé děti, které se ho v předvánočním období stále nedočkavě ptaly, kdy už budou Vánoce. Proto vyrobil předchůdce dnešních adventních věnců z dřevěného kola a na ně nalepil 19 červených svíček pro všední dny a 4 bílé svíčky, pro neděle. Každý den se na kole zapalovala další svíčka.
Adventní věnec a náboženství
Tradice rozsvěcení svící na adventním věnci nepřímo navazuje na 2 000 let starou židovskou tradici – svátek světel Chanuka, kdy se na židovských chanukových svícnech postupně rozsvěcuje osm světel.
Adventní věnec má být dle jednoho z výkladů symbolikou Kristova kříže a ve vztahu ke čtyřem světovým stranám jako jeho požehnání na každou světovou stranu.
Čtyři svíčky na adventním věnci znamenají čtyři týdny předcházející Vánocům. Jejich světlo Krista, který je světlem světa ozařující plamenem lásky každého člověka. Řekl totiž: „Já jsem světlo světa; kdo mě následuje, nebude chodit ve tmě, ale bude mít světlo života.“ (Jan 8, 12).
Jiný výklad říká, že protože věncem byl vždy obdarován vítěz, je dle křesťanské víry tímto vítězem nad temnotou Ježíš, jehož narození v adventu očekáváme.
Fialová a zelená barva adventního věnce a používání jehličnanů a cesmíny symbolizuje pokračování života po smrti a naději na Kristovo narození.
Tradici adventního věnce připomínají i zvyky z předkřesťanských dob. V zimě lidé do svých příbytků nosili čerstvé zelené větve, čímž poskytovali příjemné bydlení dobrým duchům. K odhánění zlých duchů pak sloužily holé věnce ze slámy.
Současné adventní věnce však už nejsou primárně náboženským symbolem, ale staly se tradičními vánočními doplňky a dekoracemi interiérů i exteriérů našich domovů, škol, kanceláří, obchodů, úřadů, obchodních center a dalších veřejných prostor.
Svíčky podle křesťanské tradice
Postupně zvětšovaný počet zapalovaných svíček je výrazem rostoucího očekávání narození Ježíše Krista, který bývá také nazýván Světlo světa. Svíčky na adventním věnci mohou mít různé barvy, přičemž každá z těchto barev má svou symboliku.
Adventní věnec může mít i jednu svíčku navíc – pátou bílou svíčku umístěnou ve středu věnce. Bílá barva je v západní Evropě slavnostní barvou a také barvou čistoty. Bílá svíce je tedy symbolem duchovní čistoty a Vánoc, Neposkvrněné Panny Marie nebo Ježíše Krista. Proto někdy bývá nazývána jako Kristova svíčka. Zapaluje se na Štědrý den a na Boží hod vánoční.
Formy adventního věnce
Adventní věnce se mohou od sebe svým vzhledem výrazně lišit. Ať už v použitém materiálu, ve tvaru, v barvě nebo v počtu svíček. Vzhled věnce se odvíjí také od účelu a smyslu jeho použití. Adventní věnec určený do moderního interiéru může mít tvar například kovového obdélníku nebo půlměsíce se svíčkami. Věnci na dveře se také říká adventní věnec, i když nemá svíčky. Tradiční barvou adventního věnce je červená a zelená. Červená barva má připomínat prolitou Kristovu krev za spásu světa. Obě barvy symbolizují život.
Symbolika kruhu u základu adventního věnce
Kruh je symbolem věčnosti a ustavičné cesty za sluncem. V dřívějších dobách se věřilo, že dlouhé tmavé zimní prosincové noci jsou časem skřítků, bludiček a bílých paní. Jejich návštěva měla pro příští rok zaručit velkou úrodu. A věnce, které se dávaly do oken obydlí, měly těmto bytostem ukázat cestu.
Stálezelené rostliny, ze kterých se adventní věnec vyrábí, jsou symbolem života, nezničitelnosti, věčnosti a stálosti ve víře. Věřilo se, že v nich sídlí přátelští lesní duchové. Věnce ze slámy měly přinášet požehnání a odrážet zlé duchy. Proto se ovazovaly zlatými stuhami, znamením slunce.
Svíčky
Na adventní věnec se používají svíčky různých barev, přičemž každá z barev má svou symboliku. Svíčky mohou být různě vysoké, různých barev a symetricky nebo asymetricky rozmístěné. Svíčky by se měly zapalovat proti směru hodinových ručiček.
Nejpoužívanější barvy svíček
Dle křesťanské liturgie hlavní barva adventu fialová. Proto fialové svíčky patří v katolické církvi k nejpoužívanějším. Fialová barva je barvou pokání, postu, utrpení během postní doby a přivítání příchodu Ježíše Krista na svět.
V západní katolické církvi se fialová barva používá pouze ve třech ze čtyř adventních nedělí. Třetí adventní neděli přichází čas radosti, že půst brzy skončí je tedy zapalována růžová svíčka, značící radost. Tyto barvy jsou podle liturgických rouch – liturgická barva adventu je fialová a růžová na třetí adventní neděli.
V protestantských církvích se obvykle zapalují čtyři červené svíce. Červená barva symbolizuje radost, srdce, důstojnost, bohatství, štěstí, vítězství, Krista a krev. V současné době většina protestantských církví používá modrou barvu. A na čtvrtou adventní neděli zapalují růžovou svíčku.
Jména svící na adventním věnci
- Na 1. adventní neděli se rozsvěcuje první fialová svíčka – svíce proroků – svíčka naděje a očekávání.
- Na 2. adventní neděli se rozsvěcuje druhá fialová svíčka – betlémská – svíčka lásky.
- Na 3. adventní neděli se rozsvěcuje růžová svíčka – pastýřská – svíčka radosti.
- Na 4. adventní neděli se rozsvěcuje fialová svíčka – andělská – svíčka míru a pokoje.
Někdy adventní věnec mívá svíčky ve čtyřech barvách – v barvě fialové, červené, růžové a bílé. Svíčky se zapalují v tomto pořadí.
Barevnost a výzdoba věnce
Adventní věnec byl ve 20. století obvykle zavěšený na čtyřech stuhách. Na jeho horní části byly mezi svíčkami mašle z širokých stuh. Hvězdy, andělíčci, perníčky, slaměné a další ozdoby z vnitřní strany věnce na tenké stuze v různé výšce visely dolů. Nejběžnější používanou barvou byla červená, fialová a zlatá.
Od adventních věnců na stuhách se v současnosti již upouští a věnce jsou obvykle umísťovány na stůl a bohatě zdobeny po celém jejich obvodu. Důraz není již primárně kladen na náboženský význam barev, ale především na estetiku a kvalitu materiálu.
Jak vyrobit adventní věnec?
Adventní věnec je tradičním symbolem předvánoční doby sloužící k odpočítávání čtyř adventních týdnů do Vánoc. V každou adventní neděli se na věnci zapálí jedna svíčka, až nakonec v poslední adventní neděli hoří všechny čtyři. V posledních letech má adventní věnec v mnohých domácnostech kromě své původní náboženské symboliky, význam spíše dekorativní.
Vlastní adventní věnec podle svého vkusu si podle našeho návodu dokáže vyrobit každý. Při výrobě věnce můžete popustit uzdu své fantazii a vytvořit krásný a originální vánoční doplněk.
Základ adventního věnce
Pro základ adventního věnce můžete použít slaměný věnec nebo polystyrenový či florexový korpus. Lze použít i noviny, které se navlhčí, zmuchlají, vytvarují do kruhu a nechají se vyschnout. K překrytí korpusu je vhodný krepový papír nebo látka.
Chvojí
Nejčastěji se používají větvičky jehličnanů – tis, túje, jalovec nebo jedle. Pěkný adventní věnec vznikne i z větviček listnatých neopadavých dřevin, například z břečťanu. Pěkně vypadají také kombinace více dřevin, například zimostrázu s jalovcem či tújí. Pro vzhled věnce je důležitá pečlivá příprava materiálu – nastříhání chvojí a namotání na věnec.
Dekorace
Věnec můžete dozdobit stuhami, mašlemi, perníčky, kůrou, sušenými květinami a ovocem, šiškami, různými větvičkami, jmelím, ořechy, šípky, jeřabinami, sušenými plátky citrusů, skořicí, badyánem, drobnými vánočními ozdobičkami, lamelami, andělíčky nebo hvězdami.
Na výrobu klasického adventního věnce budete potřebovat:
- nůžky
- nůž
- kleště
- rukavice
- vázací hrubý a tenký drát na cívce
- 4 svíčky
- slámu nebo seno
- chvojí nebo větvičky stálezelených dřevin
- zelený krepový papír
- 4 borovicové svíčky
- různé ozdoby a dekorace
Postup:
- Z hrubého drátu vytvarujte kruh podlete toho, jak velký adventní věnec chcete vytvořit. Tento drátěný kruh bude sloužit jako základ věnce. Musíte počítat s tím, že po přidání chvojí a dalších ozdob se obvod věnce zvětší. Proto to s jeho velikostí nepřežeňte, aby se vám vešel na stůl či komodu.
- Kolem kruhu omotejte slámu a tenkým drátkem ji k drátěnému korpusu přichyťte. Postupně přidávejte slámu po celém obvodu, dokud nevznikne pevný základ adventního věnce.
- Kolem slaměného korpusu věnce obtočte krepový papír. Papír barevně sjednotí korpus s chvojím a z věnce nebude vypadávat sláma.
- Chvojí nebo větvičky nastříhejte na asi 15 centimetrů. Větvičkami postupně věnec omotávejte a připevňujte tenkým drátem. Konce drátů vždy ohněte a zastrčte do středu věnce, aby se o ně někdo neporanil. Větvičky obtáčejte kolem věnce minimálně dokud nebude úplně překryt korpus a většina drátů. Zbylé dráty později zamaskujete dekoracemi.
- V této chvíli zahradními nůžkami upravte věnec do podoby, ve které ho chcete mít. Dáváte-li přednost přírodnímu vzhledu, můžete nechat z věnce libovolně větvičky vyčnívat. Pokud chcete docílit uhlazeného designu, všechny vyčnívající větvičky zastříhejte. Zvýrazníte tím kruhový tvar vašeho adventního věnce.
- Ustřihněte 4 několikacentimetrové kusy silnějšího drátu. Dráty do věnce zapíchejte v místech, kde chcete mít svíčky. Z věnce nechte vyčnívat tak dlouhý kus drátu, aby na něj šla svíčka dobře nabodnout. Dostanete-li se drátem přes spodní okraj věnce, tak ho ohněte a zatlačte do jeho středu. Pokud věnec nebude sloužit pouze k dekoračním účelům a budete svíčky zapalovat, je z bezpečnostních důvodů potřeba umístit je do kovových držáků.
- Nyní už zbývá věnec pouze dozdobit šiškami, mašlemi a dalšími libovolnými ozdobami dle vašeho vkusu. Ozdoby k věnci připevníte pomocí tenkých drátků.
Adventní věnec na dveře
Vánoční výzdoba začíná již u vchodových dveří. Proto s příchodem adventu odzdobte dveře svého bytu či domu věncem, který jinak obyčejné dveře slavnostně rozzáří a vám zpříjemní každý příchod domů. Výrobu adventního věnce zvládnou i začátečníci. Stačí si připravit nářadí, materiál a držet se našeho návodu.
Korpus věnce
Korpus můžete koupit v obchodě se zahrádkářskými potřebami. Obvykle bývá z polystyrenu nebo z aranžovací hmoty. Můžete si ho však vyrobit i sami ze slámy, z drátů nebo z proutí. Při výrobě věnce je důležité zohlednit, kde bude věnec umístěný. Věnce pro venkovní prostředí musí odolat i nepříznivému zimnímu počasí – dešti, sněhu, mrazu a větru.
Adventní věnec z větviček a chvojí
Krásný adventní věnec na dveře můžete vyrobíte z větviček stálezelených listnatých dřevin a jehličnanů v různých odstínech zelené barvy. Krásně vypadají i kombinace více druhů dřevin.
Jedle
Jedle je ideální na výrobu adventních dekorací. Neopadává, vydrží dlouho zelená, dobře se ní pracuje a díky hustotě a stavbě jehličí patří k nejkrásnějším jehličnanům.
Smrk pichlavý
U nás mu říkáme stříbrný smrk, pro jeho jehličí s modrošedým nádechem. Adventní věnce z něho vyrobené vypadají velmi hezky, avšak začínají brzy opadávat.
Cypřiš, cypřišovec
Cypřiš má krásné zajímavé rozčepýřené větvičky a také pěkné šišky, které na adventním věnci poslouží jako dekorace.
Zerav
Zerav, tedy túje, je u nás velmi rozšířený především jako součást živých plotů. Na výrobu adventního věnce můžete pro jeho oživení použít různě zbarvené kultivary.
Buxus
Buxus – krušpánek, je keřík, jehož větvičky jsou hustě obsypány drobnými zakulacenými lístky. Věnec z buxusu vypadá velmi svěže.
Mahonie cesmínolistá
Mahonie cesmínolistá – okraje jejích listů jsou podobné listům cesmíny. Mohou být i zajímavě zbarvené, což adventní věnec krásně oživí.
Při práci s cesmínou musíme být opatrní, protože některé její druhy mohou mít ostré listy. Pestrolisté kultivary cesmíny s větvičkami s červenými plody, vytvoří elegantní a velmi efektní adventní věnec.
Břečťan obecný
Břečťan má velké a zajímavě zbarvené listy – zelené, zelené se žlutými skvrnami uvnitř nebo se světlým lemováním okrajů listů. Plody břečťanu dozrávají až v zimě. Můžete je tedy využít na přizdobení adventního věnce.
Tis červený
Jehličky tisu nejsou ostré, takže se s jeho větvičkami dobře pracuje. Vydrží dlouho zelený. Je však jedovatý. Pokud však nebudete jeho jehličí ochutnávat, neměl by vám nijak ublížit.
Eukalyptus
Věnec z eukalyptu působí díky svým stříbřitým zakulaceným listům velmi atraktivně. Navíc se z něj line nezaměnitelná vůně.
Materiál:
- korpus na věnec
- chvojí nebo větvičky stálezelených listnáčů
- drátky (nejlépe v zelené barvě)
- nůžky
- zahradnické nůžky
- tavnou pistoli
- přírodniny – skořápky ořechů, celé ořechy, šišky, suché plody, křížaly, sušené plátky citrusů, skořice a badyán
- ozdoby a dekorace – stuhy, vánoční ozdoby, obarvené větvičky
Postup:
- S pomocí zahradnických nůžek si nastříhejte chvojí a větvičky.
- Větvičky postupně omotávejte kolem korpusu a připevňujte drátkem. V přidávání větví pokračujte, až dokud nebude korpus prosvítat.
- Poté s pomocí drátků a tavné pistole k věnci připevněte ozdoby a dekorace. Na věnec uvažte pevnou stuhu, za kterou ho zavěsíte na dveře.
- Výběr, rozmístění a barevné ladění dekorací záleží na vašem vkusu.
Adventní věnec jinak
Pokud jste si ještě nepořídili žádný adventní věnec, zkuste si vyrobit svůj vlastní. Nemusíte se držet tradičních materiálů a návodů, jak by věnec měl vypadat, ale můžete popustit uzdu své fantazii a vyrobit si originální adventní věnec, který bude korespondovat s vaším vkusem a stylem interiéru.
Adventní věnec ze šišek
Po obvodu věnce tavnou pistolí přilepte šišky a jen lehce dozdobte. Můžete použít mech, jeřabiny, šípky a jiné přírodní materiály.
Ovocný věnec na poslední chvíli
Advent už klepe na dveře a vy stále ještě nemáte adventní věnec? Pokud doma máte citrusy nebo jablka, máte vyhráno. Stačí nakrájet je na plátky, usušit a tavnou pistolí připevnit jako hlavní materiál, nebo přízdobu na korpus věnce. Pokud nemáte korpus, můžete sušené ovoce navléknout na drát, přidat sušené listy, ořechy, skořici a badyán a vytvarovat do kruhu. Ovocný adventní věnec vám navíc krásně provoní byt.
Jednoduchý adventní věnec
Adventní věnec v jednoduchém designu snadno a rychle vyrobíte tak, že širší svíčky, které mohou být různě vysoké, umístíte na ozdobný tác, kolem dozdobíte sušenými plátky citrusů a ořechy.
Zlatý adventní věnec
Zlatý adventní věnec vytvoříte s pomocí talíře, na který do čtverce, půlkruhu nebo do středu rozestavíte široké svíčky různé výšky. Kolem svíček oviňte řetěz z drobných zlatých perliček a místa kolem svíček vyplňte zlatými vánočními koulemi různých velikostí.
Adventní věnec z vánoční hvězdy
Pokud milujete živé rostliny, využijte jejich křehkou krásu a vytvořte si adventní věnec například z vánoční hvězdy – malý květináč s nízkou vánoční hvězdou umístěte do středu adventního věnce tak, aby se její listy nedotýkaly svíček a dle libosti dozdobte.
Moderní adventní věnec
Zajímavý adventní věnec vytvoříte z kulaté pečící formy, do které do její poloviny nasypete písek. Do písku umístíte svíčky, povrch pokryjete mechem, chvojím nebo ořechy a kolem formy ovážete ozdobnou stuhu.
Voňavý eukalyptový adventní věnec
Exotický a voňavý adventní věnec vykouzlíte z blahovičníku omotaného kolem slaměného věnce. Takový věnec vypadá luxusně, a navíc okolí provoní svým jedinečným aroma.
Lesní zahrádka
Použijte vhodnou větev, nejlépe porostlou mechem. Natlučte do ní hřebíky, kterým napřed uštípnete hlavičku. Můžete použít i delší hřebíky s hlavičkou, které natlučete skrz větev a na vyčnívající hroty napíchnete svíčky a šišky. Zbytek ozdob přilepte tavnou pistolí nebo přichyťte drátkem.
Adventní košík
V čele stolu nebo na komodě se bude dobře vyjímat adventní dekorace v podlouhlém košíku, který nezabere tolik místa, jako klasický adventní věnec.
Věnec z polínka
Pěkné zdravé polínko vhodného tvaru může být dobrým základem pro přírodní adventní dekoraci, na kterou umístíte svíčky, dozdobíte šiškami a dalšími přírodními materiály.
Rybí věnec
Nejen rybáři ocení originální adventní věnec sestavený ze čtyř, ze dřeva vyřezaných rybek, s otvorem na svíčku.
Březové špalíky
Kůra břízy je velmi dekorativní, proto špalíčky z březových větví ani nepotřebují složité dekorování. Stačí svíčky napíchnout na zatlučené hřebíky a omotat červenými provázky.
Svíčky v květináči
Do čtyř, mechem naplněných, a do požadované barvy natřených malých květináčů, umístěte svíčky a libovolně sestavte jako adventní věnec. Na květináčích mohou být namalována i čísla adventních nedělí – tedy v jakém pořadí bude svíčky zapalovat.
V jednoduchosti je krása
Stačí na podélný tác, nejlépe s vánočním motivem, za sebe položit čtyři svíčky (mohou být i čajové) a jednoduchý adventní „věnec“ je hotový.
Perníkový adventní věnec
Chcete si vyrobit originální a trvanlivější adventní věnec, než je klasický věnec z chvojí? Vyrobte si adventní věnec z perníku! Perníkový věnec vám neopadá, navíc skvěle vypadá a provoní celé obydlí.
Co budete potřebovat:
- 400 g hladké mouky
- 140 g moučkového cukru
- 1 vejce
- 150 g medu
- 60 g Hery
- 2 celá vejce
- 1/2 sáčku (50 g) holandského kakaa
- 1 polévková lžíce perníkového koření
- 1 polévková lžíce jedlé sody
- 4 čajové lžičky mléka na potírání
- zdobící sáček na perníčky
- čajové svíčky
Na bílkovou polevu:
- 160 g moučkového cukru
- 1 bílek
- 1 čajová lžička citronové šťávy
- na barevnou polevu gelové potravinářské barvy
Postup:
- Všechny suroviny na těsto dohromady vařečkou nebo v robotu smíchejte.
- Až vznikne hladké těsto, nechte ho v igelitovém sáčku 24 hodin odležet v lednici.
- V hrnku rozkvedlejte vajíčko s mlékem.
- Těsto rozdělte na polovinu. Část, se kterou nyní nebudete pracovat, zabalte do igelitového sáčku, aby neoschlo.
- Z první poloviny těsta vypracujte hladkou kouli a z ní vyválejte plát o průměru asi 25 cm a výšce asi 3 – 4 mm.
- Vezměte si kruhovou nádobu požadované velikosti, přiložte na těsto a rádýlkem podle ní z těsta vykrojte kruh.
- Kruhové těsto opatrně přesuňte na plech vyložený pečícím papírem.
- Ve středu kruhu vykrojte menší kolečko o průměru asi 8 cm.
- Pečte v předehřáté troubě na 180°C po dobu 8 – 10 minut.
- Upečený perník ihned potřete směsí vajíčka s mlékem, aby se leskl a nechte ho vychladnout.
Výroba svícínků na perníkový korpus:
- Vyválejte druhou půlku těsta na 3 – 4 mm vysoký plát.
- Vykrajovátkem libovolného tvaru (například kroužek nebo květina) vykrojte 4 svícínky o průměru asi 8 cm.
- Svícínky položte na plech vyložený pečícím papírem a v jejich středu hliníkovým spodkem čajové svíčky vykrojte kolečka.
- Do vzniklých otvorů nasaďte hliníkové části čajových svíček.
- Pečte na plechu vyloženém pečícím papírem na 180°C po dobu asi 8–10 minut.
- Ihned po upečení potřete směsí rozšlehaného vejce s mlékem.
- Z ještě horkých perníčků vyjměte hliníkové formičky a do vzniklého otvoru vtlačte celé čajové svíčky a nechte vychladnout.
Výroba ozdob na adventní věnec:
- Zbylé těsto propracujte a vykrojte z něho libovolným vykrajovátkem čtyři perníčky stejného tvaru. Lze použít i kolečko, které zbylo po vykrojení středu svícínku.
- Pečte na plechu vyloženém pečícím papírem na 180°C po dobu asi 8 – 10 minut.
- Po upečení perníčky potřete směsí vajíčka a mléka a nechte vychladnout.
Bílková poleva na zdobení perníčků:
- Moučkový cukr několikrát prosejte přes jemné síto.
- Do mísy s cukrem přidejte bílek a citronovou šťávu.
- Šlehejte asi 5 minut na nejvyšší stupeň, aby poleva ztuhla a zbělala.
- Pokud chcete barevnou polevu, odeberte několik dílů a každý smíchejte s potravinářským barvivem požadovaných barev.
- Hotovou polevou naplňte zdobící sáček.
Zdobení věnce a perníčků
- Na perníčky nakreslete bílou polevou základní tvary a nechte uschnout.
- Poté štětečkem nebo zdobícím sáčkem ozdobte perníčky barevnou polevou.
- Ozdobte polevou napřed vnitřní okraj věnce a až potom vnější, a nechte zaschnout.
- Polevou ozdobte svícínky i ozdobná kolečka (na kolečka můžete namalovat například sněhovou vločku) a nechte zaschnout.
- Poté můžete ještě bílou nebo barevnou polevou dozdobit či opravit popraskané kontury.
- Na spodek svícínků natřete bílkovou polevu a přilepte ke korpusu.
- Dle svého vkusu můžete ještě věnec dozdobit libovolnými ozdůbkami a perníkový adventní věnec je hotový.
Bezpečnost
- Ani v adventním čase se nenechte ukolébat slavnostní atmosférou blížících se Vánoc a při výrobě adventního věnce dbejte na bezpečnost. Uvědomte si, že na věnci budou hořet svíčky, které mohou být příčinou požáru.
- Suché chvojí, korpus věnce a další materiály, které se na výrobu věnců používají, bývají velmi hořlavé. Při nedbalém umístění svíček na věnec se může stát, že vše nasákne voskem ze svíčky a vzplane.
- Svíčky na adventním věnci by měly být umístěné v kovových držácích, aby se zabránilo jejich úplnému vyhoření a vzniku požáru.
- Poblíž svíček nesmí být žádné hořlavé materiály – stuhy, šišky, plastové ozdobičky apod.
- Svíčky by měly být zajištěné proti pádu nebo ulomení.
- Riziko požáru zmírníte umístěním adventního věnce na nehořlavou podložku, například na porcelánovou mísu nebo talíř.
- Nikdy od zapálených svíček v bytě neodcházejte, abyste v případě, že by od svíček začal věnec nebo okolní materiály hořet, mohli ihned zasáhnout.