Vaječný likér nebo také vaječný koňak je sladký smetanový krémový alkoholický nápoj. Název je převzatý z německého Eircognac nebo eggnog.
Vaječný likér byl oblíbeným nápojem už ve středověku. Ve Francii ho nazývali lait de poule – kuřecí mléko. Od 18. století byl velmi oblíbený v Severní Americe. V té době se do vaječného likéru přidával bourbon nebo karibský rum.
Co vás zajímá?
Jak připravit vaječný likér / koňak?
Existuje několik způsobů jeho výroby. Může s připravovat z mléka, smetany či kondenzovaného mléka, z vaječných žloutků a z vodky, rumu nebo brandy. Dochucuje se dle chuti cukrem, vanilkou, muškátovým oříškem nebo skořicí. Tyto ingredience se smíchají a lehce prohřejí ve vodní lázni tak, aby se žloutky nesrazily. Poté se zředí podle toho, jak chcete, aby likér byl silný, dosladí se cukrem a rozšlehá do hladké konzistence. Je možné použít také pudink nebo želatinu.
Vaječný likér se většinou pije při oslavách a nejčastěji o Vánocích. Podává se chlazený nebo ho lze použít do koktejlů či horkých nápojů (například do bombardina), jako polevu na zmrzlinové poháry nebo jako náplň do koňakových špiček. Každá rodina má svou oblíbenou recepturu.
Lze vytvořit i nealkoholickou variantu nebo do vaječného likéru přidat muškátový oříšek či ho pro osoby s intolerancí na laktózu připravit z kokosového nebo sójového mléka.
Suroviny
- 4 žloutky
- 250 ml mléka
- 250 ml smetany ke šlehání
- 300 ml rumu
- 25 g cukru krupice
- 1 plechovka kondenzovaného sladkého mléka
- 1 vanilkový lusk
Postup
- Vyšlehejte v hrnci žloutky s cukrem do pěny. Přidejte mléko, smetanu, kondenzované mléko a vanilku.
- Za stálého míchání metličkou směs přiveďte k varu, dokud nezhoustne a nechte vychladnout.
- Poté přidejte rum, zamíchejte a likér přelijte do láhve. Likér skladujte v lednici, vydrží vám tak až měsíc.
Vaječný likér bez vajec
Podle jedné z legend vaječný likér pochází z Karibiku, kde holandští plantážníci připravovali bez vajec z fermentovaného avokáda. V Holandsku se avokádo nedařilo pěstovat, proto za něj hledali náhradu. Vaječný žloutek jim barvou i chutí připomínalo avokádo. V mnoha zemích se vaječný likér připravuje pod různými názvy a liší se hustotou a druhem přidaného alkoholu. Nejhustší vaječný likér se připravuje v Holandsku.
Likér z pudinku
Suroviny:
- 500 ml plnotučného mléka
- 100 až 150 g cukru krupice
- 1 balíček vanilkového pudinku
- 1 balení vanilkového cukru
- 250 až 300 ml rumu
Postup:
- Ve studeném mléce rozmíchejte pudinkový prášek a cukr a uvařte podle návodu na sáčku.
- Nechte pudink vychladnout a občas ho zamíchejte, aby se na něm nevytvořil škraloup. Pokud budete vaječný likér připravovat z vodky nebo z bílého rumu, do pudinku přidejte trošku kurkumy, čímž získá žlutou barvu.
- Na dochucení použijte trochu černé soli (Kala namak) – má vysoký obsah síry a pro svou sirovodíkovou vůni se používá jako náhrada vajec.
Veganský likér
Veganský vaječný likér se připraví stejným způsobem, pouze mléko na pudink se nahradí sójovým vanilkovým mlékem.
Likér z tuzemáku
Do studeného pudinku přilejte rum a přidejte vanilkový cukr, promíchejte, případně doslaďte, přelijte přes jemné sítko, nalejte do lahve a v chladnu nechte několik dní uležet.
Likér z avokáda
Suroviny:
- 1 ks zralého avokáda
- 125 ml sladké smetany
- 100 g moučkového cukru
- 250 ml brandy
- špetka chilli
Postup:
- Oloupejte avokádo, vyjměte pecku a rozmačkejte ho s cukrem. Prolisujte přes sítko nebo ušlehejte.
- Přidejte smetanu, brandy a špetku chilli. Před podáváním likér protřepejte a rychle spotřebujete, protože za čas likér začne měnit barvu.