Vánoce se čtyřnohými mazlíčky

Jak přežít Vánoce a Silvestr s vašimi domácími zvířatky.

Smutnou pravdou je, že rok od roku se v období Vánoc na veterinárních ambulancích objevuje stále větší množství zvířat, které trpí zažívacími problémy. Cukroví, kapr nebo bramborový salát totiž není nic, co by naši čtyřnožci měli během svátků konzumovat a když, rozhodně ne v tak velkém množství.

 

Vyzkoušejte pamlsky

Mají Vaše děti v pokojích adventní kalendáře a každý den z nich vylupují čokoládku, kterou po nich pak Váš mazlíček pochtívá? Zkuste mu tedy pořídit vlastní adventní kalendář. Ve specializovaných zverimexech dnes najdete nepřeberné množství psích a kočičích pamlsků a o Vánocích navíc přibývají adventní kalendáře, psí cukroví nebo jiné podobné dobroty.

 

Pozor na střepy a ozdoby

O Vánocích naše zvířecí kamarády neohrožuje jen jídlo, ale i vánoční ozdoby. Když například ze stromečku spadne baňka, štěně jí může nepozorovaně rozkousat. Za zmínku stojí i časté popáleniny od prskavek nebo malých ohňostrojů, v takovém případě raději svého mazlíčka dejte do jiné místnosti a až pak začněte s prskavkami a jinou pyrotechnikou. Pozor dejte i na jmelí nebo vánoční hvězdu. Ty totiž obvykle bývají napuštěny různými chemikáliemi a uměle barveny a zdobeny.

 

Použité vánoční stromečky

I když se v dnešní době za nejčastější domácí mazlíčky nejspíš pořád považují psi, kočky a sem tam nějací ti zakrslí králíčci nebo osmáci, samozřejmě se i dnes najdou lidé, kteří s láskou chovají také svá hospodářská zvířata. Proto častým dotazem bývá, jestli se po Vánocích může dát živý vánoční stromeček zkonzumovat například kozám. Vánoční stromečky jako takové ve většině případů nebývají nijak chemicky ošetřené ani upravované, pokud však již předem víte, že byste stromeček poté chtěli věnovat svým zvířatům nebo nějaké zoologické zahradě, raději se zeptejte samotného prodejce. Nezapomeňte také samozřejmě z větviček odstranit všechny třpytky a ozdoby a hlavně dejte pozor na malé kovové háčky, které se často přehlížejí. Když učiníte všechna tato opatření, už Vám nic nebrání v tom, udělat Vánoce i Vašim miláčkům.

 

Silvestr

Nejhorším dnem celých svátků je pro zvířátka všech druhů a velikostí rozhodně Silvestr. Svého mazlíčka proto umístěte do místnosti, ze které vybuchující pyrotechniku pokud možno neuslyší a snažte se být u něj a celou dobu ho uklidňovat. Pokuste se také vyvenčit ho co nejdřív. Během tmy už nedoporučujeme se zvířetem vůbec vycházet. I ti nejklidnější a nejvycvičenější pejskové a kočky totiž často utečou a ne vždy se jejich pánům poštěstí je po svátcích opět najít.

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Hlasovalo: 33

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *