Jak vybrat správný vánoční dárek?

Pár jednoduchých pravidel na to, jak vybrat perfektní vánoční dárek.

Tak tahle otázka v předvánočním období trápí snad každého z nás. Existuje tedy vůbec nějaký zaručený způsob, jak předejít tomuto zoufalství, pocitu naprosté bezmoci a vše navíc, pokud možno, zvládnout s úsměvem na rtech? Připravili jsme pro Vás pár jednoduchých pravidel, podle kterých se při výběru dárků můžete řídit a zaručeně tak u svých blízkých uspějete.

 

Zásadní roli hraje čas

Jednou mi známá řekla, že vánoční dárky pro svou rodinu začíná nakupovat hned začátkem nového roku. Zdálo se mi to tehdy absurdní. Vždyť si během roku dotyčná osoba může ten dárek ještě stokrát koupit sama nebo časem úplně zapomeneme, co jsme koupili. Omyl je však pravdou, když začnete s nákupy včas, ale samozřejmě to nemusí být až tak extrémně brzo, máte na promyšlení dárků celou věčnost a navíc můžete získat i pěknou slevu. Držte se také pravidla, pokud to vidíte, kupte to! Někdy totiž dárek, o kterém víme, že by obdarovaného opravdu potěšil, držíme v ruce a ne a ne se rozhodnout a po čase litujeme, že jsme prvně nebyli moudřejší. Vsázejte tedy na čas, když vše necháte na poslední chvíli, nejspíš to tak poté u stromečku bude vypadat.

 

Přání nebo překvapení

Spousta lidí také řeší nákup dárků stylem, že se dotyčného přímo zeptají, co by ho jako dárek potěšilo nebo dárky kupují spolu. I když je to zajisté moudré řešení, přijdete oba o ten vzácný moment překvapení. S dětmi je to jednoduché, většinou píší dopisy Ježíškovi nebo vytvářejí malé seznamy přání. Zkuste se takhle dohodnout i se svými blízkými. Na papír můžete napsat klidně 40 různých věcí, které by Vám udělaly radost a oni z nich pak sami vyberou náhodný dárek a přizpůsobí ho své volbě. Radost tak bude oboustranná a navíc kolem dárku pořád zůstane ta vzácná špetka tajemství.

 

Nikdo nemá úplně všechno

Často se setkávám s lidmi, kteří na otázku, jaké dárky koupili, odpovídají tím, že jejich milovaná polovička má doma všechno, a proto je koupě dárku zatraceně těžká. Omyl. Nikdo přece nemůže mít doma všechno. Zkuste improvizovat! Pokud té osobě nevyhovují hmotné dárky nebo se neumíte trefit do jejich vkusu, co takhle dárek spojený se zážitkem? Relaxační pobyt, adrenalinová jízda nebo víkend někde na horách. Dárek přece nemusí vždy představovat něco, co si doma dáte na poličku nebo pověsíte do šatníku. Pokud do dárku nechcete příliš investovat, můžete blízkou osobu potěšit třeba lampiónem štěstí nebo překrásným kvetoucím čajem.

 

Prozkoumávejte terén

Zkuste se svých blízkých na dárky nenápadně vyptávat, inspirujte se u svých známých, anebo se porozhlédněte po obchodech už několik týdnů dopředu. Vsadit můžete i na společné nákupy. Když si třeba Vaše přítelkyně rozmyslí koupi svetru, protože někde viděla sukni a nemá peníze na obojí, můžete se poté do obchodu sami vrátit a svetr koupit. Je to nápadité a navíc máte jistotu, že se jí ta věc rozhodně bude líbit!

 

Nekupujte nesmyslné dárky

Pokud opravdu nevíte co koupit a napadly Vás už dokonce i tradiční ponožky, vsaďte před originalitou raději na užitečnost. Oblíbený parfém, kávovar, který se před měsícem pokazil nebo nové vydání nejoblíbenější knihy. Takové dárky sice možná nevykouzlí ten největší úsměv, ale rozhodně přijdou vhod a vy zbytečně neutrácíte. Zaměřit se můžete i na zájmy dotyčné osoby, nikdy však nejděte do něčeho, čemuž příliš nerozumíte. A pokud se pořád nemůžete rozhodnout, co pořídit jako poslední dárek pro děti, co takhle nějaká stolní hra? S tou se totiž alespoň na chvíli zaručeně vždy zabaví celá rodina, a to nejen o Vánocích.

A pár posledních rad na závěr? Dělejte si seznam dárků a také osob, kterým dárky máte koupit. Ten pocit, když na někoho v tom shonu úplně zapomenete, totiž rozhodně není příjemný. Efektivní je i malý rozpočet toho, kolik do konkrétní osoby chcete investovat. A pokud si nebudete ani po tom všem vědět rady, vsaďte na dárkové poukazy. Když totiž například své ženě dáte dárkovou poukázku do její oblíbené parfumérie nebo obchodu s oblečením, rozhodně bude mít větší radost, než když vsadíte na vlastní, často nepřesný, výběr. A nezoufejte, i snaha se přece občas cení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Hlasovalo: 89

Jeden komentář

Zanechat komentář
  1. Vybírat dárky, a to nejen vánoční, může být někdy opravdu složité. Na druhou stranu lidé, kteří to řeší každý rok jedním a tím samým dárkem (například od svého otce dostávám na Vánoce vždy hrnek a posledních let je to se stále absurdnějším potiskem :D), se takovýmito problémy jistě nezabývají, což jim lze na jednu stranu závidět, na druhou stranu pak nemají šanci vidět ty rozzářené obličeje, když vyberou ten nejlepší dárek :D Nebo alespoň překvapené obličeje, já mám totiž letos ze svého dárku pro muže celkem obavu, jak se bude tvářit. On totiž nikdy nehrál golf, ale hrozně rád ho sleduje v televizi, a tak jsem mu koupila golfový kurz na Kaskádě, aby si to mohl i vyzkoušet. Tak uvidíme, jaká reakce přijde :D

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *