Sváteční vánočka

Vždy jste na Vánoce toužili oslnit své blízké pravou domácí vánočkou a ne jen nějakou kupovanou? Pak vyzkoušejte tento jednoduchý recept na domácí sváteční vánočku, která zajisté na tváři Vašich hostů vytvoří úsměv.

 

Ingredience:

1000g polohrubé mouky

180g másla

20g práškového cukru

4 žloutky

60g droždí

4dl mléka

100g hrozinek

100g mandlí

vanilka

sůl

 

Příprava:

Do mísy dáme mouku, kvásek, cukr, sůl, vanilku, žloutky, roztopené máslo a vlažné mléko. Všecko dobře zamícháme a na pomoučené desce vytvarujeme těsto do hladka. Poté do těsta přidáme umyté hrozinky a posekané, předem oloupané mandle. Těsto poté dáme do mísy a necháme kynout na teplém místě.

Když těsto vykyne, vyválíme z něj na desce válec, který nakrájíme na 9 stejných dílů, které pak rovněž vyválíme na válečky. Spodek vánočky upleteme ze 4 válečků a na něho upleteme pletenec ze tří válečků a nakonec nahoru ze dvou. Jednotlivé vrstvy nezapomeneme potřít žloutkem, aby se nám pak upekly pěkně do zlatova. Konce vánočky stlačíme a necháme vánočku vykynout.

Před vložením do předem vyhřáté trouby vánočku ještě jednou přetřeme rozmíchaným žloutkem a pak pomalu pečeme. Dobrou chuť.

Zanechat komentář
  1. Dědeček byl pekař a jeho recept používá více rodin. Kilo pol. mouky, kolik cukru, tolik másla,200 g másla,200 g cukru, 4 žloutky, trochu soli, 1/4 l vlažného mléka do kterého dáme 10 g kvasnic, 2 vanilkové cukry 2 kyprdy, citron. a pomeranč. kůru, muškátový oříšek, rozinky mandle a rumovou esenci, která zanechá vůni po rumu. Jenom rum vyprchá. Je výborná.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *