Vánoce ve světě

Jak se slaví Vánoce v Anglii, Rusku, Japonsku, Finsku a Mexiku?

Nudí Vás už tradiční a okoukané způsoby trávení vánočních svátků? Chtěli byste letošní Vánoce strávit se svou rodinou či přáteli novým a zcela odlišným způsobem? Zkuste se tedy nechat inspirovat nápady a tradicemi z jiných zemí.

Vánoce v Anglii

K Vánocům neodmyslitelně patří také vánoční přípravy a jedinečná vánoční atmosféra. Výzdoba anglických domů, se však od té naší dosti liší. V žádné anglické rodině totiž nade dveřmi nechybí zavěšené jmelí, ke kterému se váže tradice, že ten kdo si pod něj stoupne, musí být políben osobou, která stojí nejblíže. Staří Angličané totiž věřili, že touto tradicí dokážou smířit, i ty největší nepřátele. Dveře pak bývají zdobené také břečťanem nebo cesmínem. Všude po domě nesmí chybět vánoční ozdoby, stuhy a figurky a v každém obývacím pokoji, by měly na krbu viset vánoční punčochy.

Na rozdíl od České republiky pak v Anglii a Americe nenosí dětem dárky Ježíšek, ale mohutný Santa Claus. Ten vždy na Štědrý večer přiletí i se svými soby ke každému domu a spustí se dovnitř pomocí komína. Poté se podívá po místnosti, zdali mu tam děti nechaly nějaké cukroví a pokud ano, na oplátku jim dá pod stromeček dárky, o kterých již dávno snily. Pravé Vánoce tedy v Anglii začínají až 25. prosince, a to rozbalováním dárečků, které děti našly pod stromečkem nebo v punčochách zavěšených na krbu. Vánoční hostina pak většinou začíná kolem poledne a zcela neodmyslitelně k ní patří pečený krocan a doma dělaný vánoční pudink.

Vánoce v Rusku

Na rozdíl od Vánoc v Evropě, se Vánoce v Rusku neslaví tradičně již 24. prosince, ale až 6. a 7. ledna. V roce 1918 bylo slavení Vánoc v Rusku přísně zakázáno, a tak se již mnoho původních tradic do dnešní doby bohužel vůbec nedochovalo. Rusové tedy slaví zejména Nový rok a dárky si předávají právě až v tento den.

Dárky v Rusku nenaděluje ani Ježíšek ani Santa Claus, ale hodný a štědrý Mrazík. Ten původně dětem jejich dárečky dával pod polštář, dnes však děti dárky nacházejí již tradičně pod ozdobeným vánočním stromečkem. U vánočního stromku se pak postupně schází celá rodina a všichni společně zpívají a tančí. Typickým vánočním jídlem je v Rusku vepřová pečeně s křenem nebo krocan s pohankovou kaší. Na stole však samozřejmě nesmí chybět ani slané a sladké zákusky, nakládané okurky a pravá ruská vodka.

Vánoce v Japonsku

Japonci pravé Vánoce, tak jak je známe my, bohužel vůbec neslaví a s oslavami Vánoc si tedy spojují pouze příchod Nového roku. Již několik týdnů před tímto dnem si všichni lidé navzájem posílají děkovné pohlednice, na kterých nesmí chybět motiv zvířete, jehož rok zrovna přichází a poděkování za pomoc, kterou jim dotyčná osoba prokázala v minulém roce. I v Japonsku však samozřejmě znají vánoční ozdoby, a tak před žádným domem nesmí chybět ozdoba vyrobená z větví borovic či bambusu.

Během novoročních oslav pak Japonci jedí zejména rýžové hnětenky, zvané jako omoci, ke kterým se podává speciální želatina vyráběná z ryb. O půlnoci se poté lidé vydávají na návštěvu buddhistických chrámů, které na počest Nového roku vždy přesně 108krát zazvoní. V posledních letech se do Japonska pomalu dostává vlna americké vánoční atmosféry, a tak se i lidé v Japonsku navzájem obdarovávají, nic hlubšího pro ně však Vánoce nesymbolizují.

Vánoce ve Finsku

Vánoce ve Finsku jsou stejně jako u nás jedním z hlavních svátků roku, takže ho všichni obyvatelé Finska náležitě prožívají. Jednou z neodmyslitelných tradic je především obrovský vánoční generální úklid, během kterého Finové vyčistí svůj dům od sklepa až po půdu.

Ve Finsku dětem dárky roznáší veliký a statečný Ukko, kterému oddaně pomáhají jeho věrní pidimužíci, kteří všechny zlobivé děti odnášejí do svého ledového království. Tradičním štědrovečerním jídlem je pak ve Finsku rýžová kaše a delikatesní švestkový džus. Finové mají navíc ve zvyku vždy na Štědrý večer navštívit místní hřbitovy a zapálit tam symbolickou svíčku svým drahým zesnulým.

Vánoce v Mexiku

Mexiko je jednou z mála zemí, ve které nejsou Vánoce tiché a klidné, ale naopak velice hlasité a veselé. Mexické Vánoce jsou totiž považovány za vůbec nejveselejší svátky v celém křesťanském světě.

Mexické rodiny si vánoční stromky většinou dovážejí z Kanady, tento zvyk je však poněkud drahý, a tak si většina domácností místo stromku pořizuje tzv. pinatu. Jedná se o obrovský hliněný džbán na vodu, který je vždy bohatě ozdobený a naplněný hračkami, sladkostmi a jinými malými dárky. Pinata se poté zavěsí na dveře a je považována za vyvrcholení vánočních oslav.

Štědrý večer v Mexiku začíná průvodem se svíčkami, kterého se povinně zúčastňují všichni členové domácnosti. Procházejí setmělým domem a klepou na dveře, zatímco zpívají koledu o Betlémě. Všechny dveře v domě musí být pečlivě zamčeny, stejně jako srdce lidí, kteří k sobě odmítli pustit Marii a Josefa. Nakonec celý průvod dojde k místu, na kterém je zavěšená pinata a děti se jí snaží rozbít pomocí dřevěných hůlek. Když se nakonec obsah pinaty vysype, každý si ze sladkostí a hraček vybere to, co se mu zrovna líbí. Vánoční dárky v Mexiku nejsou nikdy popsány jmény.

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Hlasovalo: 41

2 Komentáře

Zanechat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *