Jak pěstovat vánoční kaktus?

Jak vypěstovat a pečovat o vánoční kaktus?

Vánoční kaktus patří bezesporu mezi jedny z nejoblíbenějších vánočních květin. Pochází z deštných pralesů tropické Brazílie a jeho křížením došlo k tomu, že v dnešní době můžeme v květinářstvích a zahradnictvích koupit jeho nejrůznější odrůdy. Nejčastěji pak narazíte na kaktus karmínově červený, bílý, oranžový, červený nebo fialový. Mladé rostlinky kaktusu jsou vzpřímené a přepadávají teprve s věkem. Ploché stonkové články jsou čistě zelené a zubaté. Podle nich tedy vždy bezpečně poznáte, zdali se jedná o kaktus vánoční nebo velikonoční. Velikonoční kaktus má totiž články okrouhlé. Vánoční kaktus kvete v období Vánoc a obvykle vydrží kvést až do konce února. Poupata se na rostlině začínají tvořit již někdy v polovině listopadu.

 

Kam kaktus umístit?

Umístění rostliny je společně s teplotou vzduchu tím nejdůležitějším, nač byste při pěstování vánočního kaktusu měli myslet. Vánoční kaktus nesnáší dobře slunce a ostré světlo, proto se mu bude dařit spíše v polostínu. Pokud máte doma okna směrována na sever, je to pravděpodobně nejlepší místo, kam můžete svůj kaktus umístit. Vánoční kaktus je rovněž rostlina náročná na určité teplotní podmínky. Růst Vám samozřejmě bude i při teplotě nad 22°C, kvést však začne pouze v teplotě mezi 12 a 15°C.

 

Škůdci a choroby

Škůdci, brouci a choroby se na této rostlině objevují jen velmi zřídka. Pokud tedy kaktus včas nevykvete, bývá to obvykle způsobeno nevhodnou teplotou v místnosti, ve které ho pěstujete. Může se také stát, že se na rostlině objeví poupata, která poté začnou sama odpadávat. To může být způsobeno příliš suchým vzduchem v místnosti. V takovém případě stačí začít rostlinu pravidelně rosit.

 

Kam s kaktusem v létě?

V letních měsících prospívá kaktusu tzv. letnění. Až tedy nastanou teplé dny, vyneste svůj kaktus na zahradu, kde bude mít od května do srpna dostatek čerstvého vzduchu. Neumísťujte ho však na přímé ostré slunce. Pokud pak nemáte zahradu, stačí kaktus umístit mezi okna.

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Hlasovalo: 37

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *