Zvyky u štědrovečerního stolu

Jaké jsou zvyky u štědrovečerního stolu?

Vánoce jsou pro mnohé z nás asi nejoblíbenější doba v celém roce. Každá správná rodina by tedy měla uctívat alespoň nějaké základní tradice, díky nimž se celý Štědrý večer stane ještě slavnostnějším a výjimečnějším. Pokud chcete pro svou rodinu vytvořit skutečně nezapomenutelnou vánoční atmosféru a objevit pravé kouzlo Vánoc, rozhodně musíte některé z tradičních zvyků doma vyzkoušet.

Kromě zvyků, mezi které patří například pouštění lodiček, louskání ořechů nebo krájení jablek, má pár svých tradic dokonce i samotná štědrovečerní večeře. Tyto tradice se předávají z generace na generaci, a tak si ji může každý trochu poupravit. Správná štědrovečerní večeře by tedy mohla probíhat nějak takto:

Kolem stolu, u kterého bude rodina jíst, se již od dávných časů uvazoval řetěz, který měl symbolizovat silné rodinné vztahy a nezničitelné pouto, které odradí všechny zlé duchy. Řetěz můžete dnes nahradit například ozdobnou stuhou nebo podobným dekoračním materiálem. K štědrovečernímu stolu se měla na zem položit sekera, na kterou měli před večeří všichni členové domácnosti šlápnout bosou nohou. Ten, kdo na sekeru šlápl, si tím zajistil zdraví na celý nadcházející rok. Na stole by měl být vždy umístěn jeden talíř navíc, kdyby se u Vašich dveří během jídla objevil nečekaný hladový host. Pod každý talíř pak umístěte také minci a šupinu, čímž zajistíte rodině peníze a bohatství. Až se celá rodina usadí, můžete probírat zážitky celého roku a události, na které budete ještě nějaký ten pátek vzpomínat. Ani jeden člen domácnosti by neměl vstát od stolu, jinak by se mohlo stát, že se příští rok znovu všichni nesetkáte. Pokud během večeře někdo rozlije víno, můžete se těšit na nový přírůstek do rodiny. Po večeři se poté zbytky jídla, které se nesnědlo, zakopávaly na zahradě pod strom nebo větší keř, aby si tak hospodáři zajistili úrodu na další rok.

Průměrné hodnocení 4.1 / 5. Hlasovalo: 7

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *