Pouštění lodiček

Mezi nejoblíbenější vánoční zvyky dnes patří také tradiční pouštění lodiček. Tento zvyk má po celém světě už více jak 200letou tradici. V dnešní době již však mnoho rodin tradiční vánoční zvyky bohužel vůbec neuznává, ale naštěstí se mezi námi najdou i výjimky, které se na tradice celý rok velice těší, každoročně je plní a věří jejich věštbám.

Při tomto vánočním zvyku je velice důležité, aby si každý svou lodičku zhotovil zcela sám, ale dětem můžete samozřejmě trochu pomoct. Jak tedy lodičku sestrojit? Rozpulte si několik vlašských ořechů tak, aby Vám zůstaly celé dvě půlky a ne jen popraskané skořápky. Poté z rozdělených polovin skořápky vyberte ořech a do prázdné půlky pomocí nakapaného vosku připevněte malou vánoční svíčku tak, aby se nehýbala ani nepřevracela. Poté svíčku připevněnou voskem k lodičce zapalte. V průběhu zapalování Vaší lodičky vyslovte svou otázku nebo přání, na které čekáte pomocí této věštby odpověď. Nezapomeňte však na to, že lodičce můžete položit pouze jednu, jasně formulovanou otázku. Otázka se může týkat lásky, rodiny, přátelství, práce, majetku, úspěchů, i jiných pro Vás důležitých věcí. Pak už lodičku pouze opatrně spusťte do vody napuštěné v lavoru nebo jiné velké nádobě.

Pokud se Vaše lodička bude držet při kraji nádoby s vodou, budete se celý rok zdržovat doma a nenastanou u Vás žádné velké změny. Pokud však lodička popluje přímo doprostřed nádoby, budete během roku hodně cestovat nebo se dokonce odstěhujete. Když se lodička ihned potopí, je Vaše přání marné a nikdy se nesplní a když se lodička dotkne jiné lodičky, potkáte v příštím roce lásku nebo získáte nového nejlepšího přítele. Pokud si chcete tento zvyk doma vyzkoušet, samozřejmě můžete, dávejte jen větší pozor na zapálené svíčky, které mohou být mnohdy docela nebezpečné.

Zanechat komentář
  1. Jedna z mála tradic, kterou dodržujeme každoročně :-) celá rodina…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *