Lití olova

Vánocům neodbytně patří samozřejmě také vánoční zvyky. Jedním z nich je právě tradiční lití olova. Tento zvyk pochází ze zemí s keltským osídlením, kde keltští druidové převzali tajemství věštby z litého olova od duchovních z bájné Atlantidy. Zvyk lití olova se tedy vztahuje ke keltské magii vody. Tento zvyk se dodržoval často i po mnohé generace v každé rodině, a to až do počátku 20. století, kdy během světových válek nedostatek materiálu odsoudil tento zvyk k zániku. Lidé se v té době pokoušeli olovo nahradit voskem či bílkem, ale ani jedna z těchto náhražek nevytvořila tak propracovaný odlitek jako olovo. Tento vánoční zvyk je rozšířený celosvětově, ale bohužel v této době se najdete opravdu jen málo lidí, kteří tuto tradici stále provádějí.

Olovo dnes nejčastěji a také nejsnadněji pořídíte v prodejnách s rybářskými potřebami. Tam se totiž prodávají olůvka, která se používají jako zátěž na vlasec k lovení ryb, ale dají se použít také k uskutečnění tohoto vánočnímu zvyku.

Když nastane Štědrý večer a celá Vaše rodina se sejde pohromadě, ohromte je tím, že i Vy všichni společně vyzkoušíte tento tradiční starobylý zvyk. Jak na to? Nad plamenem roztavíte v kovové nádobce kousek olova. Poté roztavený kov pomalu a opatrně nalijte do nádoby se studenou vodou a přitom vyslovte jasnou a srozumitelnou otázku na kterou chcete, aby Vám olova odpovědělo. Olovo pak ztuhne asi po 5 minutách, teprve potom ho opatrně vyjměte z vody. Pak už Vám stačí jen zkoumat, co Vám Vaše olovo ukázalo. Existují různé výklady čtení z olověných tvarů, ale nejlepšího výsledku docílíte tím, že zapojíte Vaší vlastní fantazii a budete se řídit tím, co v daném tvaru vidíte. To co Vám věštba ukáže, se Vám pak stane v následujícím roce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *