První vánoční stromeček u nás

Jen málokdo ví, že vůbec první vánoční stromeček v Československu byl rozsvícen na náměstí v Brně.

Tradici rozsvícení velkého vánočního stromečku zde v roce 1924 založil spisovatel Rudolf Těsnohlídek. Pod stromem je vždy umístěna charitativní kasička, která má pomoct opuštěným dětem. Inspirací pro něj byl strom z Kodaně. V Dánsku totiž není vánoční strom pouze symbolem vánočních svátků, ale hlavně sbírek pro děti bez domova.

 

Liduška

Vše začalo událostí z roku 1919, kdy si Rudolf Těsnohlídek vyšel den před Štědrým večerem do lesa s malířem Františkem Koudelkou a Josefem Tesařem. Hledali v lese vánoční stromek a místo něj našli mezi kořeny smrku odložené a téměř zmrzlé batole. Domnívali se, že holčička má asi 11 měsíců. Ve skutečnosti mělo děvčátko rok a půl, jmenovala se Liduška a do lesa ji odnesla její matka, pětadvacetiletá služka Marie Kosourová. Otcem děvčátka byl údajně ruský zajatec z první světové války. Svobodná matka nemohla nikde dostat práci a bída a hlad jí donutili k tomuhle zoufalému činu. Za opuštění holčičky byla Marie 5 měsíců ve vězení. Holčičku poté adoptovala a vychovala jedna brněnská rodina. Liduška se později vyučila prodavačkou a v roce 1938 se provdala za středoškolského profesora a geologa Františka Chybíka. Žili spolu v Praze a vychovali tři děti. Liduška zemřela v roce 1997 ve věku 79 let. Místo, kde ji pan Těsnohlídek se svými přáteli objevil, dodnes připomíná skromný památník, který je cílem výletníků a turistů po celý rok.

 

Tradice vánočního stromečku

Tato událost vedla Rudolfa Těsnohlídka k tomu, aby se začal víc zajímat o osudy opuštěných dětí. Pět let po záchraně Lidušky nechal v Brně postavit první vánoční strom, pomocí kterého vybíral peníze pro charitu. Díky stromečku se mu podařilo sehnat potřebné finance a v roce 1929 se v brněnských Žabovřeskách otevřel dětský domov Dagmar. Otevření domova se však pan Těsnohlídek nedožil, v lednu roku 1928 se zastřelil. Domov pro opuštěné děti funguje dodnes.

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Hlasovalo: 14

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *