Vánoční stromeček – rekordy

Kdy se rozsvítil první vánoční stromeček v ČR? Jaký je nejvyšší vánoční strom na světě? Čtěte…

Vůbec první vánoční stromeček v České republice, se rozsvítil v roce 1812 v pražské vile ředitele Stavovského divadla pana Jana K. Liebicha. Až po 30 letech se začaly stromečky prodávat volně, lidé je v té době nazývali Kristovy strůmky. Vánoční stromeček si mohly ze začátku této tradice dovolit pouze zámožnější rodiny, teprve později se stromky staly dostupné pro všechny a rozšířily se také na Moravu. Vánoční stromeček k nám dorazil z Německa a až do poloviny dvacátého století byla nejpoužívanějším stromečkem jedle.

Jen málo kdo ví, že i vánoční stromečky mohou trhat rekordy! Jde samozřejmě především o jejich výšku. Jak si tedy vedou stromečky ve světovém žebříčku?

 

Nejvyšší uříznutý vánoční strom na světě

Za nejvyšší uříznutý vánoční strom na světě byla celá dlouhá léta považována douglaska, která byla vysoká 50,6 metrů a zdobila v Seattlu v prosinci roku 1950 Northgate Shopping Center. 5. prosince roku 2009 se však nejvyšším vánočním stromem světa stal vánoční stromeček v Mexiku, který měřil neuvěřitelných 110 metrů a byl rovněž zapsán do Guinnessovy knihy rekordů. Tento obrovský strom zdobilo dohromady více než 200 lidí, kteří na bezchybné dekoraci stromečku pracovali téměř měsíc. Strom ve výsledné podobě zdobilo 1 200 000 žárovek, které spojovalo více než 80 kilometrů kabelů.

 

Největší plovoucí vánoční strom

Největší plovoucí vánoční stromeček byl rozsvícen v Rio de Janeiru v Brazílii. Tento stromeček měřil celkem 85 metrů a osvětlený byl pomocí 3 000 000 světýlek.

 

Největší neuříznutý vánoční stromeček

Největším neuříznutým vánočním stromečkem je už celá léta starý eukalyptový strom rostoucí v Tasmánii. Tento strom měří 84 metrů a za vánoční je považován hlavně díky přírodním aktivistům z Japonska, Austrálie a Kanady, kteří se snažili zachránit strom před těžbou dřeva. Aby strom zachránili, stal se na nějaký čas jejich domovem a 17. prosince roku 2003 jej rozsvítili pomocí 3 000 solárních panelů.

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Hlasovalo: 13

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *